Branislav Zvolenský

branislav zvolensky

Moje meno je Branislav Zvolenský. Narodil som sa v Bratislave v polovici roku 1972. Až do svojich 14 rokov som bol typické dieťa, počúvajúce populárnu hudbu. Bod zlomu nastal, keď mi kamarát požičal 3 LP platne s country hudbou. Tieto platne som už nikdy nevrátil a dá sa povedať, že som ich zodral.

Ako ďalší krok ku kariére country hudobníka bolo zohnať si gitaru, takže som začal šetriť a časom som si kúpil lacnú 3/4 gitaru, na ktorej som začal „lúdiť“ prvé tóny a akordy.

V 16-tich rokoch som bol ohúrený zvukom banja a kúpil som si banjo od môjho vtedajšieho učiteľa, ktorým nebol nikto iný ako Mišo Dočolomanský ml. vynikajúci banjista a gitarista. V tomto období sa zároveň zformovala naša prvá kapela Country Express, ktorá fungovala až do momentu, kým som neodišiel na vojenskú službu.

Na vojne som pričuchol vďaka mojim spolubojovníkom Vladovi Bulvasovi a Matejovi Müllerovi aj k rocku a vďaka Milošovi Ilenčíkovi k folku. Toto obdobie, hoc bolo krátke, bolo pre mňa veľmi plodné a rozširujúce obzory.


ComScore

Po vojne som sa vrátil späť ku country a bluegrassu a založili sme si kapelu The Wheels, s ktorou sme začali hrať pre nás vtedy nový štýl NewGrass a ako hlavným vzorom pre nás bola kapela New Grass Revival, ktorá sa paradoxne v roku 1989 rozpadla na vrchole jej muzikantských výkonov.

S kapelou the Wheels sme hrali asi 2 roky. Potom prišla veľká životná zmena a kapelu sme rozpustili. Ja som sa zamiloval, začal som podnikať a pochoval som dovtedy môj naväčší koníček a zmysel života robiť a písať hudbu.

Nič nie je väčné a po 4 ročnom neúspešnom vzťahu som sa opäť vrátil k hudbe a pozvolna som opäť začal tvoriť aj vďaka novej ére – počítačom, ktoré začali zvládať prehrávanie a nahrávanie hudby.


ComScore

V roku 2000 po asi dvoch rokoch trávenia a komponovania pri počítači, som oslovil bývalých členov Country Expressu s tým, že by som chcel spraviť takú retrospektívu a nahrať skladby, ktoré sme hrávali. CDcko síce nikdy nevzniklo, ale slovo dalo slovo a vznikol New Country Express, čo sme neskôr skrátili na N.C. Express. Kapela funguje do dnes, aj keď s personálnymi obmenami. Z bratislavskej kapely sa stala juho-západo-slovenská, kedže všetci jej členovia opustili Bratislavu a vymenili mestský život za vidiek.

Kapela N.C. Express v roku 2001 vydala album Nočný jazdec a ja som neskôr v roku 2006 nahral vlastné CD s názvom Zase sa smej.

V súčasnosti okrem country hrám aj s mojim kamarátom a bývalým šéfom Martinom Müllerom a jeho bratom Matejom v rockovom zoskupení.